Year

Engineer of the Year

Engineering Manager of the Year

Citizen of the Year

Young Engineer of the Year

Engineering Educator of the Year

Basinski-Wohler Distinguished Service Award

1986 A. Worden, Jr. G. Laehey R. Hill J. Frandina T. T. Soong R. Wohler
1987 P. Frandina P. Dupernell R. Rich, Jr. D. Sennett R. Ketter J. Dicky
1988 W. Trautman R. Doan H. Nowak R. Stelianou R. Van Slooten R. Ziegler
1989 J. Striegel* J. May C. Barcelona R. Frandina R. Rumer W. Ochterski
1990 K. King S. Blas B. Flickenger T. Varco C. Chang P. Orendorf
1991 L. S. Liu R. Abate H. Darling -- A. Reinhorn* A. Crippen
1992 F. Notaro F. Ciminelli* Sister A. Bontempo -- C. Rosinski W. Swenson
1993 G. Sentz D. Pratt S. Thompson J. vanOss A. Coniglio* D. Gallo
1994 R. Baier P. Bowers E. O’Donnell -- D. Meredith* C. Chang
1995 L. Saniewski M. Sendor V. Moliterno R. Armstrong R. VanSlooten & R. Zeigler P. Frandina
1996 J. Siracuse E. Watts J. Kregal T. Heins A. Campagna* R. Rakoczynski
1997 J. Brucker F. Frandina W. Greiner M. Higgins & S. Chen* P. Bowers
S. Ranalli
1998 R. Stoller D. Gallo P. Candino M. Mauche-George P. Orendorf P. Dupernell
1999 Richard Hartman Steve Mayer Patrick J. Fagan J. Frandina K. Fishman R. Stelianou
2000 Joe Frandina Geo. Gardner Lucinda Ingalls Mark Bajorek Wm. Swenson F. Robert Danni
2001 Paul Bowers R. Rakoczynski Rev. Vincent Cook -- Robt. Mathisen Michael Pratt
2002 Andrei Reinhorn Andres Huerta Ron Talboys -- Irvine Reinig Edward Watts
2003 John P. Crawford Thomas J. Wik Elizabeth D. Capaldi N. Kannan Thomas R. Heins Rosanne Frandina
2004 R. Stelianou Ken Rawe Kevin Gaughan -- Robert Turley W. Trautman
2005 Charles B. Hodges Maria C. Lehman Amy Betros & Norman Paolini -- Susan King Don McMahon
2006 Paul C. DuPernell -- Howard A. Zemski -- Anthony  Eberhardt John J. Frandina
2007 David Duchscherer Tim Grady Donna Fernandes Edward Murphy Anne I. Cole Peter McClive
2008 Alvin Oberst John C. Whitney Herbert Hauptman -- Ralph Abate Mark Bajorek
2009 Robert Niederpruem, P.E., L.S. Gerard J. Sentz, P.E. Karen Armstrong -- PE Review Course Committee: James R. Bates, P.E. ; James A. Carr, P.E.; Gino Forte, Ph.D., P.E.; James Jensen, Ph.D.; Albert E. Low, P.E.; Robert A. Mathisen, P.E.; Donald R, McMahon, P.E.; Jon C. Olstad, P.E.; Richard A. Van Slooten, P.E.; Richard Weimer, P.E. Peter vom Scheidt, P.E.
2010 Mike Pratt Mike Salvodore Aaron Bartley -- George Controneo Dolores Funke
2011 James Walsh, PE Anthony McKenna, PE Jack Davis -- Mark L Bajorek, PE William Schutt, PE

© Erie-Niagara Chapter NYSSPE
Powered by Wild Apricot Membership Software